İpek Sarıkaya

Ana Sayfa » BİYOGRAFİ » İpek Sarıkaya
Paylaş
Tarih : 26 Haziran 2013 - 11:08

ipeksarıkaya

İpek Sarıkaya

Bu gün sizlere kendi anlatımı ile tanıtacağımız Biyografi,uzun yıllar network marketing sektöründe üst düzey yöneticilik ve Eğitim uzmanlığı yapmış olan İpek Sarıkaya’dır.İşte kendi deyimi ile İpek Sarıkaya Kimdir?

1969 yılında İstanbul’da doğdum. Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık bölümünü bitirdim. Üniversitenin son yılında yetişkin eğitimine ilgi duymaya başladım ve kariyerimin ilk adımını bu yönde attım. Ben eğitimciliği rastlantı eseri değil, inançla seçtim. Eğitimin önce kişinin kendisi, sonra çalıştığı şirket ve “domino taşı” etkisiyle dünya için müthiş bir kaldıraç olduğuna yürekten inanıyorum.

Yıllarca satış, takım kurma, iletişim becerileri, liderlik, sunum teknikleri konularında eğitimler hazırladım ve verdim.  Bu nedenle, Eğitim Notlarım’da bu konular ile ilgili okuduklarıma ve düşündüklerime yer veriyorum.

Doğrudan satışçıyım.

Türkiye’nin ilk çok katlı pazarlama sistemiyle çalışan doğrudan satış şirketi Oriflame’de Eğitim Uzmanı olarak başladığım kariyerime Eğitim Müdürü olarak devam ettim. Doğrudan satış şirketleri LR Health & Beauty Systems ve Nature’s of Scandinavia’da yönetici olarak çalıştım. Doğrudan satış sektörünü çok sevdim. Sektörün içinde bulunmadığım yıllarda bile, hep yakınında olmaya çalıştım. Bu nedenle, Eğitim Notlarım’da doğrudan satış ile ilgili yazıları paylaşıyorum.

Sosyal medya aşığıyım.

Sosyal medya olmasa sizinle bir araya gelmemiz mümkün olabilir miydi? Bir sosyal medya ajansının eğitim departmanı kuruluşunda bulunduğum dönemde, bu müthiş güç ile tanıştım. Yeni iletişim kanalı sosyal medyanın insana ait, davranışsal boyutu ilgi alanıma girdi. Sosyal medyada insan davranışları, sosyal medyanın iletişim psikolojisi, “netiquette” (sosyal medyanın adabımuaşereti), sosyal medyanın bilinçli kullanımı konuları ile ilgileniyorum.

“Bilgi Çağı”, bence “Şeffaflık Çağı”, “Paylaşım Çağı”. Sosyal medya, iş dünyasındaki “doğal seleksiyon” kuralını değiştirecek. Kendisini, üyesi olduğu meslek grubunu ve çalıştığı kurumu, yeni iletişim kanalı sosyal medyada en uygun şekilde temsil edenler hayatta kalıp yollarına devam edecekler.  Paylaşım ve şeffaflık, ama nasıl ve ne kadar? Buradan yola çıkarak şirketler ve çalışanları için hazırladığım bir eğitimim var: Sosyal Medyada İletişim Becerileri.

Sosyal medyanın, doğrudan satış işine çok uygun ve etkili bir araç olduğunu düşünüyorum. Bu düşünceyi temel alarak hazırlanmış “Doğrudan Satış İşiniz İçin Etkili Bir Kaldıraç: Sosyal Medya” eğitimim var. Bu eğitim, Türkiye’de konusunda ilktir.

Anneyim.

Yıllar önce –henüz anne değilken- Peter Senge’nin “Beşinci Disiplin” isimli kitabını okurken, Senge’nin, bir bölümü ebeveynliğe ayırmasına anlam verememiştim. Özetle, iyi ebeveyn olmakla iyi yöneticiliği karşılaştırıyordu. Yıllarımı aldı, ama ne demek istediğini şimdi anlayabiliyorum. Yöneticilik ve ebeveynlik, ortak paydaya sahipler. İyi bir yönetici ve iyi bir anne olduğumu iddia etmiyorum. Ama “üçüz annesi” olarak ebeveynlik hakkında söz söyleme hakkını kendimde buluyorum. Bu nedenle, Eğitim Notlarım’da ebeveynlik hakkındaki paylaşımlarıma rastlayabilirsiniz. (Bu yazılardan iş hayatı hakkında çıkarımlar yapmayı ise size bırakıyorum.)

Eğitim danışmanıyım.

Doğrudan satış sektörü başta olmak üzere eğitim danışmanlığı hizmeti veriyorum.

Güzel bir network geçmişi ve güncel eğitim yazıları olan İpek Sarıkaya’nın bu biyografisinide alıntı yaptığımız egitimnotlarim.com sitesinden takip edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kyani Türkiye başlıklı makalemizde kyani, kyani doğrumu ve kyani doğrumudur hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

drreishi
Dr Reishi

Dr Reishi Bildiğiniz gibi Network Marketing Sektöründen Ürün en önemli kavramlardan biridir.Son dönemde de özellikle Reishi Mantarı bir diğer

firsatist
Fırsatist

Fırsatist Bu Gün sizlere tanıcatağımız firmamız artık network marketing sektörü ile özleşmiş diyebileceğimiz giyim sektöründen bir firma

ogansia
Ogansia

Bu gün sizlere Tanıtacağımız firmamız Bursa Merkezli Ogansia Firmasıdır.Ogansia Kısaca Ogansi Firmasını Kendi Dillerinden Özetlemek Gerekirse;     OGANSİA

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI